Kroczące w niesamowitym tempie wytwarzanie odpadów na świecie jest palącym kłopotem z jakim zmierzyć powinno się społeczeństwo. Jako kraje uprzemysłowione wleźliśmy we własne macki, bo to u nas wytwarzanie odpadów jest największe. Mimo wszystko Polska nie lokuje się jeszcze na czołowych miejscach pod względem produkcji odpadów, gdyż w naszym państwie rocznie na obywatela przypada szacunkowo 315 kg odpadów, podczas gdy średnia w Europie sięga 500 kg na osobę.

Śmieci są pewnie szczególnym wyrobem ludzi, za którego zlikwidowanie jest on chętny wręcz dopłacić. Z tego powodu doniosłe poważanie ma którakolwiek przedsiębiorczość, która przyczynia się do uśmierzenia problemu śmieci. Szalenie istotne jest przetwarzanie materiałów wtórnych, dzięki jakiemu można zaoszczędzić potężne zapasy surowców oraz energii. Tymczasem w światku ekologicznym napędza się moda na upcykling. Definicja ta adresuje się do przeistaczania śmieci na wyroby o znaczniejszym statusie niż materiał, z jakiego powstały (w rozróżnieniu od recyklingu, gdzie chodzi o ponowne przetwórstwo). Popularność na upcykling można by porównać do szukania kamienia filozoficznego, który miał pomóc magikom odmieniać bezwartościowe surowce w złoto. Podobnie jest z upcyklingiem. Bezwartościowe odpady zamieniane są w ekskluzywne artykuły, za które ludzie są zdecydowani wydać dużo więcej aniżeli wart jest surowiec do ich uformowania.

Znamiennym wzorem tego rodzaju ruchu są meble przyrządzone z palet z drewna. Paleta drewniana ma jakiś cykl trwania, natomiast po jego dokończeniu kończy jako składnik do regeneracji drugiej palety czy także zmieniana jest na wióry, względnie służy do ogrzewania. Jednak liczni twórcy mebli na całym świecie odkryli, że jest to wyjątkowy surowiec na meble, szczególnie w związku z tendencją na kierunek industrialny w wyposażaniu pomieszczeń, który właśnie święci swoje tryumfy. Te palety w rękach pomysłowego twórcy zamieniają się w eleganckie meble, które mogą kosztować pokaźne kwoty pieniędzy.

Jako drugi dowód mogę przytoczyć rzeźby sporządzone ze starszych opon. Półprodukt, jakiego przeobrażenie jest nieprzeciętnie problematyczne może zmienić się w znaczące dokonanie kultury wyszukiwane przez bogate persony.